Historia - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Historia

Dom Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl. - Jedłownik (Górny Śl.)  prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej  (www.providentia.pl). Przeznaczony jest dla 56 osób - dziewcząt i kobiet  niepełnosprawnych intelektualnie. Oferuje całodobową opiekę. Dom  położony jest w parku krajobrazowym o powierzchni 2 ha. Otaczający park  zapewnia Mieszkankom spokój i stały kontakt z przyrodą.
Jedną z licznych placówek prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr  Opatrzności Bożej jest dom w Wodzisławiu Śląskim. Główną działalnością  apostolską podejmowaną w tym domu jest opieka nad osobami ze sprzężoną  niepełnosprawnością: intelektualną i ruchową. Pełna nazwa tej placówki  to Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr  Opatrzności Bożej. Obecnie przebywają tutaj 56 osoby w wieku od 20 – 60  lat.
DPS mieści się w malowniczo położonym zamku wybudowanym przez  Gotfryda Hesse w 1899r. Pierwotnie budynek często zmieniał właścicieli. W  1908r. jedłownicki zamek został kupiony przez radcę handlowego z  Berlina Fritza von Friedlander Fuld. Od 1930r. dobra jedłownickie były w  posiadaniu Rybnickiego Gwarectwa Węglowego z siedzibą w Katowicach.  Jeszcze w tym samym roku majątek ten został sprzedany Przedsiębiorstwu  Osadniczemu Ślązak - spółka o.o. w Katowicach.
Z własnością dóbr jedłownickich związany był rzeczowy patronat na  rzecz rzymsko-katolickiego kościoła w Jedłowniku. W związku z podziałem  dóbr w drodze osadnictwa patronat został zniesiony, a w ramach odprawy  kościół otrzymał zamek z parkiem i ogrodem owocowym oraz parcele  gruntowe. Z chwilą nabycia (1931r) przez Zarząd Kościelny zamku  jedłownickiego powstał problem zagospodarowania tego obiektu. Pomysły na  przebudowę zamku na kościół a także na utworzenie domu sanatoryjnego,  zostały odrzucone. Kuria Biskupia pragnęła ulokować w zamku jakieś  dzieło charytatywne, pod kierunkiem zgromadzenia zakonnego. Wreszcie w  1933r. wpłynęła oferta Sióstr Opatrzności Bożej ze Lwowa. 22.IX. 1934r.  została zawarta umowa najmu pomiędzy zgromadzeniem a parafią.
Siostry, w duchu charyzmatu zgromadzenia, zajęły się prowadzeniem  Domu dla dziewcząt i kobiet zdemoralizowanych moralnie. Opieka  wychowawcza, duchowa i edukacja miały na celu skierowanie tych osób na  właściwą drogę moralną i społeczną. W chwili wybuchu II wojny światowej w  budynku przebywało 50 dziewcząt wraz z 5 siostrami. Musiały one opuścić  Wodzisław Śl., ponieważ dom został adoptowany przez władze okupacyjne  na szpital polowy a następnie na punkt dla przesiedleńców.
Po wojnie siostry kontynuowały apostolat w wodzisławskim zamku, aż do  1951r. Wówczas władze komunistyczne w ramach reorganizacji państwowych,  zmieniły profil działalności sióstr na pracę z osobami upośledzonymi  umysłowo. Dziewczęta objęte resocjalizacją zostały zabrane do  państwowych domów poprawczych a dzieci upośledzone umysłowe, niewygodne  dla obrazu idealnego społeczeństwa socjalistycznego, przekazano siostrom  pod opiekę. Zakład otrzymał nową nazwę: Zrzeszenie Katolików Caritas  Dom Specjalny dla Dzieci - Jedłownik. Od tamtej pory Siostry Opatrzności  Bożej prowadzą apostolstwo wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie,  kochając i służąc im. Z biegiem lat zmieniały się realia społeczne i  państwowe. Od 1991r. zakłady Caritas zostały przejęte przez Wojewódzkie  Wydziały Pomocy Społecznej, przybierając nazwy Domy Pomocy Społecznej i  stały się własnością organizacji kościelnych, finansowane przez państwo.
Rozwijająca się pedagogika specjalna i kształtująca się polityka  społeczna państwa otwierały nowe kierunki i możliwości pracy z osobami o  obniżonej zdolności umysłowej. Siostry Opatrzności Bożej podejmują nowe  wyzwania w tym kierunku, doskonaląc warsztat pracy i metody oddziaływań  na wychowanki, a także udoskonalając bazę lokalową i dbając o domową  atmosferę w Domu. W duchu zasad i wartości chrześcijańskich siostry  zapewniają całodobową opiekę i dbają o zaspokojenie potrzeb życiowych,  zdrowotnych, edukacyjnych terapeutycznych, kulturalnych , społecznych i  religijnych.

Dom Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Wolności 35 prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej z siedzibą władz generalnych w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Okrężnej 33, posiadające w Rzeczpospolitej Polskiej osobowość prawną, w obiekcie stanowiącym własność Zgromadzenia. Dom jest prowadzony na podstawie umowy o realizację zadania publicznego zawartej między Powiatem Wodzisławskim a zgromadzeniem Sióstr Opatrzności Bożej z siedzibą władz generalnych w Grodzisku Mazowieckim pt: "Prowadzenie domu pomocy społecznej dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie i finansowany ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego