Aktualności - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

14 czerwca 2022 Wyjazd na basen
Dziewczęta z gr. II wraz z Paniami opiekunkami mogły skorzystać z basenu w Gorzycach.
07 czerwca 2022 Teatrzyk „Eden”
Tym razem nasze Podopieczne mogły obejrzeć historię samotnego bogacza. Dziewczęta ze wzruszeniem oglądały perypetie głównego bohatera. Przedstawienie zostało nagrodzone licznymi brawami.  
05 czerwca 2022 Święto Rodziny
Zgodnie z tradycją naszego Domu tego dnia do naszych Podopiecznych przybyli licznie członkowie ich rodzin. Specjalnie dla swych najbliższych Dziewczęta wraz z s. Pią i p. Katarzyną Chwałka przygotowały przedstawienie „Brzydkie Kaczątko”. Po wzruszającym spektaklu mogły przy kawie i słodkim poczęstunku spędzić czas ze swoimi Rodzinami.
04 czerwca 2022 Strefa zabawy dla dzieci
Nasze najmłodsze Podopieczne mogły wziąć udział w atrakcjach dla dzieci zorganizowanych przez naszą zaprzyjaźnioną Rodzinę.
04 czerwca 2022
Festyn rodzinny przy OSP Jodłownik
Na Festynie nie zabrakło atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników. W ramach występów artystów naszej dzielnicy Podopieczne naszego Domu przedstawiły bajkę o Brzydkim Kaczątku.
01 czerwca 2022 Dzień Dziecka
W świętowaniu tej uroczystości niezależnie od wielu chętnie włączyły się wszystkie nasze Podopieczne. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, wspólne grillowanie oraz tańce przy ulubionych rytmach ucieszyły wszystkich uczestników. Nie zabrakło też oczywiście pysznych lodów i słodyczy.
31 maja 2022 Festyn Integracyjny  „Majówka w Perle”
Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Perła” był gospodarzem pięknej majowej imprezy. Nasze Dziewczęta mogły wziąć udział w grach i konkursach oraz obejrzeć występ artystów śląskiej sceny muzycznej. Stoiska gastronomiczne serwowały pyszny poczęstunek.
30 maja 2022
Wycieczka Gr. I Skoczów
Grupa I wraz z s. Bogumiłą i s. Krzysztofą pojechały do Skoczowa do mini – zoo. Największą atrakcją dla naszych Podopiecznych było dokarmianie saren i wystawa egzotycznych ptaków.
24 maja 2022
18 Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim
Sportowa Reprezentacja naszego Domu oprócz udziału w różnych kombinacjach sportowych wzięła też udział we wspólnej zabawie z animatorami i poczęstunku. Imprezie towarzyszyły również liczne dodatkowe atrakcje.
17 maja 2022
Teatrzyk
Nasze podopieczne tym razem ,mogły posłuchać zagranicznych utworów muzycznych. Występ wokalny solistki został nagrodzony gromkimi brawami.
16 maja 2022
I Komunia Święta
Tego dnia w naszej domowej kaplicy odbyły się chrzest, bierzmowanie i Komunia św. naszej Mieszkanki Martyny Martynowicz z gr. II. Do Sakramentu I Komunii św. przystąpiły również Emilia i Karolina Bolik z gr. III.
06 maj 2022
Wernisaż
Tego dnia w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbyła się wystawa zatytułowana „To co kocham” w ramach 19 Edycji Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
16 marzec 2022
Imieniny Siostry Dyrektor
Nasze wspólne świętowanie z drogą Solenizantką rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy. Mszę św. w intencji S. Dyrektor odprawił ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Następnym punktem programu był montaż słowno – muzyczny poświęcony św. Józefowi przygotowany przez s. Pię i p. Katarzynę Chwałka wraz z naszymi Podopiecznymi.
18 grudnia Wizyta duszpasterska - kolęda
Tego dnia w naszym domu gościliśmy Kapłanów. Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Wikarego Mateusza Rzepkę. Po wspólnej modlitwie w Kaplicy Kapłani udali się do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu. Mieszkanki DPS otrzymały błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki.
05 grudnia Wizyta św. Mikołaja
W niedzielne popołudnie 5 grudnia konną bryczką przyjechał do naszego Domu długo oczekiwany Gość. Św. Mikołaj został entuzjastycznie przyjęty przez nasze Podopieczne, które przygotowały dla Niego piękne piosenki i wierszyki. Św. Mikołaj był zachwycony występami z radością obdarzył wszystkich prezentami.
25 listopad Zabawa Andrzejkowa
W czwartkowe przedpołudnie w naszym Domu odbyła się zabawa andrzejkowa. Dziewczęta chętnie zgromadziły się na świetlicy gdzie przy tanecznej muzyce i słodkim poczęstunku przyjemnie spędziły czas.
Turnus rehabilitacyjny 15 - 28 wrześ›nia
W dniach 15-28 września nasi Podopieczni uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w Jarosławcu. Nasze  Podopieczne mogł‚y skorzystać‡ z szerokiego wachlarza zabiegów  oferowanych przez Oś›rodek Wypoczynkowo - Sanatoryjny Rafa. Pię™kna  pogoda sprzyjał‚a popoł‚udniowym spacerom po plaży i podziwianiu  uroków naszego Bał‚tyku. Oprócz atrakcji sanatoryjno - przyrodniczych  nie brakował‚o również kulinarnych niespodzianek takich jak gofry, lody.  Dodatkową… atrakcją była wizyta w Muzeum Bursztynu i w papugarni.
27 VII wyjazd gr I do Goczałkowic – Zdroju i na zaporę
27 VII Grupa pierwsza wyruszyła na swój letni wyjazd. Celem podróży było piękne Arboretum w Goczałkowicach – Zdrój i podziwianie malowniczych widoków z zapory. Nasycone pięknymi widokami oraz wyśmienitym obiadem i lodami dziewczęta bardzo zadowolone wróciły z wyjazdu.
26 VII Teatrzyk Agencji Artystycznej „Galan”
Tym razem krakowscy aktorzy przypomnieli naszym Podopiecznym przygody rozbójnika Rumcajsa. Akcja rozgrywała się w iczyńskim zamku zamieszkiwanym przez Jaśnie Pana Hrabiego wraz ze swoją małżonką i służbą. W sporach Rumcajsa z Panem Hrabią Dziewczęta mocno trzymały stronę sympatycznego Rozbójnika. Przedstawienie wszystkim się podobało i zostało nagrodzone gromkimi brawami.
09 lipiec 2021 Teatrzyk Eden
Tym razem nasi Goście z Wieliczki zaprosili nasze Podopieczne do obejrzenia do zaaranżowanej przez nich współczesnej wersji przypowieści biblijnej o zagubionej owcy. Dziewczęta z zaangażowaniem śledziły losy zaginionej owieczki i zatroskanego pasterza. Przedstawienie zakończyło się heppy endem i gromkimi brawami.
03 lipiec 2021 Wyjazd GR II do Goczałkowice - Zdroju
Korzystając z pięknej letniej aury Podopieczni Gr. II wraz z s. Pią i s. Krzysztofą udały się do malowniczego Ogrodu Botanicznego, podziwiać różnorodne gatunki krzewów i kwiatów. Po długim spacerze Dziewczęta mogły zregenerować siły przy obiedzie i pysznych lodach.
Dzień Dziecka
Tegoroczne obchody Święta Rodziny połączonych dni Matki i Dziecka rozpoczęły się od krótkiego montażu słowno-muzycznego o roli Matki w życiu każdego człowieka. Kolejna część uroczystości miała charakter sportowo-rekreacyjny. Gościem specjalnym był Szef Kuchni ze specjalnym pokazem kulinarnym.
30 czerwca 2021 Z trąbka przez świat
Głównym bohaterem tego muzycznego spotkania była blaszana trąbka. Nasze podopieczne mogły zapoznać się z historia tego instrumentu, jego pochodzeniem, budową i przede wszystkim brzmieniem. Na koniec Muzycy zabrali Dziewczęta w muzyczną podróż z trąbka przez świat.
07 maja 2021 18 - te urodziny Weroniki Pietrzyk
Tego dnia dnia II Grupa świętowała 18 - te urodziny Weroniki Pietrzyk. Gromkie 100 lat i najserdeczniejsze życzenia składano Jubilatce od rana. Po południu odbyło się uroczyste spotkanie przy urodzinowym torcie i kawie.
24 maja 2021
Aktorzy z Agencji Artystycznej Galan tym razem przypomnieli naszym Podopiecznym główne wątki z kilku bajek Andersena. Publiczność jak zwykle żywiołowo włączyła się w przedstawienie.
Poświęcenie pokarmów
03.04.2021 W naszym Domu poświęcenia pokarmów dokonał Ks. Wikary Mateusz Rzepka. Podopieczne chętnie włączyły się w przygotowanie stołu, na którym znalazła się święconka pięknie przyozdobiona i udekorowana.
Misterium
08.04.2021 Trwając w oktawie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w naszym Domu odbyło się Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Podopieczne pod kierunkiem Pań: Renaty Pyszny, Katarzyny Chwołki, nad oprawą muzyczną czuwała s.Pia. Misterium bogate w wymowne gesty i śpiew pieśni wielkanocnych głęboko zapadły w sera wszystkich widzów.
Grupa IV po remoncie
28.03.2021 Gospodarze Gr.IV s.Gracjana i s.Beniamina wraz z Personelem i Mieszkankami tej grupy zaprosiły s.Dyrektor, s.Przełożoną i chętne Siostry do nowego odmalowanych pomieszczeń. Żywe kolory i oryginalne motywy dekoracyjne wszystkim się bardzo podobały. Całości wrażenia dopełniła piękna dekoracja wielkanocna.
Imieniny Siostry Dyrektor
19.03.2021 Świętowanie tego dnia nasze Podopieczne rozpoczęły od przedstawienia krótkiego montażu słowno - muzycznego o tematyce wiosennej, przygotowanego na cześć naszej Solenizantki pod opieką pań: Renaty Pyszny, Katarzyny Chwołka i s.Pii. Następnie nasze Podopieczne, Siostry i delegacja Pracowników wzięły udział we Mszy św. w intencji s.Dyrektor.
Turnus rehabilitacyjny
W dniach 2 -26 Październik część‡ naszych Podopiecznych uczestniczył‚a w turnusie rehabilitacyjnym w Dą…bkach. Nasze Podopieczne mogł‚y skorzystać z szerokiego wachlarza zabiegów leczniczych oferowanych przez Ośrodek Wypoczynkowo - Sanatoryjny Argentyt. Piękna pogoda sprzyjał‚a popoł‚udniowym spacerom po plaży i podziwianiu uroków naszego Bał‚tyku. Oprócz atrakcji sanatoryjno - przyrodniczych nie brakował‚o też kulinarnych niespodzianek takich jak: pyszne gofry, pieczenie kiełbasek przy ognisku i rybki z pieca. Podopieczne bardzo zadowolone wrółciły do domu.
Jasełka
02.01.2021 Drugiego  stycznia w sobotnie popołudnie Grupa II trwając jeszcze w klimacie  Bożego Narodzenia przedstawiła jasełka. Śpiew kolęd, starannie  przygotowana sceneria i przebrania dopełniły całości występu. Dziewczęta  przedstawienie i śpiew kolęd przygotowały pod kierunkiem opiekunki  swojej grupy s.Pii.
Informacja o realizacji projektu
pt.: ŚLĄSKIE KADRY DPS vs. COVID-19
Realizując obowiązkowe działania informacyjne i promocyjne wynikające z zał. Nr 7 do Regulaminu Projektu „Śląskie KADRY DPS vs .COVID-19” Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu Śl informuje, że współrealizuje projekt pt.: ŚLĄSKIE KADRY DPS vs. COVID-19, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznej w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym – tryb nadzwyczajny, realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Celem projektu jest bezpośrednie wsparcie domów pomocy społecznej funkcjonujących na terenie Województwa Śląskiego, w tym osób realizujących  usługi społeczne w domach pomocy społecznej. Działania zaplanowane w projekcie mają na celu ochronę zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób pracujących w DPS, tj. osób zagrożonych skutkami epidemii COVID-19.
W wyniku  starań Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, który składał wniosek i ubiegał się o grant,  Dom Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl.. uzyskał dofinansowanie w  kwocie: 156 600,00 zł.   Z uzyskanego wsparcia DPS będzie mógł sfinansować:
Dodatki do wynagrodzeń przez okres 3 miesięcy dla pracowników zatrudnionych w Domu wykonujących pracę bezpośrednio z mieszkańcem w szczególności: opiekunom, pokojowym, terapeutom oraz innym bezpośrednio zaangażowanym w walkę z COVID-19, z mieszkańcem i na rzecz mieszkańca.
Dzień dziecka
Obchody tego radosnego dnia odbyły się w trzech odsłonach. Najpierw dziewczęta przygotowały występ taneczny "Jezioro Łabędzie" potem odbyła się zabawa taneczna a na koniec gry i zabawy na świeżym powietrzu połączone z grilowaniem i słodkim poczęstunkiem.


Informacja o realizacji projektu
pt.: ŚLĄSKIE POMAGA
Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu Śl.  informuje, że współrealizuje projekt pt.: ŚLĄSKIE POMAGA, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, Poddziałanie 9.2.8. , realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Celem projektu jest ochrona zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, osób najbardziej zagrożonych skutkami epidemii COVID-19, projekt jest wsparciem Samorządu Województwa Śląskiego w walce z COVID-19, dla podmiotów prowadzących placówki opieki całodobowej tj.: domy pomocy społecznej, placówki zapewniające całodobową opiekę osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym, zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne.
W wyniku  starań Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej który składał wniosek,  Dom Pomocy Społecznej w Wodzisławiu Śl. uzyskał dofinansowanie w  kwocie: 45 000,00 zł.   Z uzyskanego wsparcia DPS będzie mógł sfinansować wydatki poniesione w okresie od 1 lutego do 18 grudnia 2020 r. na następujące zadania:
  • Działania     z zakresu ochrony zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym     – odbiorców i realizatorów usług społecznych oraz zdrowotnych, poprzez     doposażenie stanowisk pracy realizatorów usług, w środki ochrony     indywidualnej niezbędnych do wali z epidemią wirusa SARS-CoV-2.
  • Działania     z zakresu ochrony zdrowia i życia osób zagrożonych wykluczeniem     społecznym- odbiorców i realizatorów usług społecznych oraz zdrowotnych,     poprzez doposażenie stanowisk pracy realizatorów usług, w sprzęt niezbędny     do walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2.
04.02.2020
Ewangelizacyjny Teatr Eden wystąpił w naszym Domu w przedstawieniu pt."Kto jest naszym bliźnim". Inscenizacja wszystkim się bardzo podobała a głębokie przesłanie ewangelizacyjne wszystkim zapadło w serca. Mieszkanki żywo brały udział w grze aktorów dialogując z nimi i śpiewając.
15.01.2020
Korzystając z ferii zimowych i trwającego jeszcze klimatu świątecznego Mieszkanki Grupy III wybrały się do Katowic-Panewnik do kościoła Ojców Franciszkanów by zobaczyć szopki. Po Mszy św. Podopieczne mogły zobaczyć szopkę, oraz wystawę mini szopek z różnych krajów. Największą atrakcją była jednak żywa szopka, w której przy żłóbku można było zobaczyć osiołka i alpaki. W drodze powrotnej nasze najmłodsze Mieszkanki mogły "zatopić "po szyję w kolorowych kulkach Fikolandi gdzie bardzo aktywnie spędziły całą godzinę. Na zakończenie wszyscy udali się na wspólny obiad do pobliskiej restauracji. Dziewczęta bardzo zadowolone wróciły do domu.
09.01.2020
Tego dnia nasze Mieszkanki miały okazję wziąć udział w zabawie tanecznej przygotowanej specjalnie dla nich w naszej świetlicy. Zabawy i tańce integracyjne połączone ze słodkim poczęstunkiem były świetną formą spędzania czasu wolnego i wzajemnej integracji.
06.01.2020
W święto Trzech Króli w naszych progach gościliśmy Przyjaciół i Darczyńców naszego Domu. Spotkanie zaczęło się w domowej kaplicy od wspólnego kolędowania przy żłóbku Bożej Dzieciny. Przedłużeniem tej świątecznej atmosfery były jasełka w wykonaniu naszych Mieszkanek przygotowanych przez Panią Renatę Pyszny. Całość spotkania dopełniła wspólna świąteczna kolacja spożywana w atmosferze życzliwości i radości.
28.12.2019
Tego dnia progi naszego domu, odwiedziła Grupa Muzyczno- Wokalna z Rybnika i okolic. Nasze Mieszkanki miały okazję wysłuchać tradycyjnych, polskich kolęd przy akompaniamencie instrumentów muzycznych i z towarzyszeniem śpiewu dwóch solistek. Po występie odbyło się wspólne kolędowanie i pamiątkowe zdjęcie.  
Wizyta duszpasterska - Kolęda 21.12.2019
W naszym Domu gościliśmy Kapłanów: Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka, Ks. Wikarego Mateusza Rzepkę, Ks. Seniora Józefa Wojciech oraz przebywającego gościnnie w naszej parafii Ks. Misjonarza Werbist. Po wspólnej modlitwie w kaplicy Kapłani udali sie do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu Mieszkanki DPS otrzymały błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki.
Spotkanie opłatkowe 20.12.2019
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były okazją do uroczystego spotkania opłatkowego. Spotkaniu tym uczestniczyli Pani Krystyna Kuczera - Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, Pani Irena Obiegły - Dyrektor PCPR w Wodzisławiu Śląskim oraz Personel DPS. Po przeczytaniu Słowa Bożego i zaśpiewaniu kolędy s. Dyrektor złożyła wszystkim zebranym uroczyste życzenia świąteczne i noworoczne. po połamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do świątecznego stołu. Spotkaniwe odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.  
Wyjazd do Bluszczowa 17.12.2019
Poraz kolejny nasze Mieszkanki miały możliwośc obejrzeć przedstawienie o tematyce świątecznej w wykonaniu społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Bluszczowie. Po występach artystycznych i warsztatach z rękodzieła na zakończenie przybył Gość specjalny Mikołaj, który obdarował nasze Podopieczne prezentami. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom, którzy przygotowali wspaniałe sopotkanie umozliwiające osobom upośledzonym umysłowo integrację ze środowiskiem i uwrażliwiające zdrowych uczniów na kwestie niepełnosprawności.  
Kiermasz świąteczny Katowice 13.12.2019
Poraz kolejny nasz Dom brał udział w kiermaszu rękodzieła Osób Niepełnosprawnych zorganizowany w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Nasze Podopieczne sprzedawały ozdoby świątecze wyprodukowane podczas prac terapii zajęciowej, prowadzonych pod kierunkiem Pani Renaty Pyszny i Pani Katarzyny Chwołka.  
Impreza Mikołajowa  06.12.2019
Przed nasz dom konnym zaprzęgiem przyjechał święty Mikołaj nasze Podopieczne na tego wyjątkowego gościa czekały z radością. Po entuzjastycznym powitaniu i pamiątkowych zdjęciach przy orginalnej bryczce Podopieczne zaprosiły Gościa na naszą świetlicę na której zaprezentowały Mikołajowi specjalny program słowno - muzyczny. Mikołaj osobiście wręczył prezenty każdej z naszych Mieszkanek.  
Zabawa andrzejkowa 29.11.2019
W tym dniu w atmosferze radości odbyła sie zabawa andrzejkowa. Mieszkanki chętnie wzieły udział w zabawie tanecznej i specjalnie przygotowanym na tą okazję poczęstunku.  
Dzień Osób Niepełnosprawnych 27.11.2019
Poraz kolejny w Pszowskim Domu Kultury odbyła się impreza z oazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu tym wzięła udział delegacja naszych Mieszkanek. Po okolicznościowych przemówieniach i wręczeniu wyróżnień osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pomocy Osobom Niepełnosprawnym odbyła się zabawa taneczna i słodki poczęstunek.
06.11.2019 Warsztaty integracyjne
To już kolejne tej jesieni warsztaty integracyjne. Tym razem nasze Podopieczne odwiedziła Młodzież z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej. Dziewczęta razem z chętnymi Podopiecznymi wyklejały z plasteliny kolorowe jesienne pejzaże.
29.10.2019 Wyjazd do ZOO w Ostrawie
ZOO w Ostrawie to kolejne miejsce do, którego udały się mieszkanki Gr. II. Spotkanie z różnymi gatunkami flory i fauny było wielkim przeżyciem dla naszych podopiecznych. Oryginalne gatunki zwierząt i roślin na długo zapadną w pamięci naszych Podopiecznych. W drodze powrotnej Dziewczęta udały się na obiad i lody do Karczmy Pod Sandaczem w Turzy Śląskiej.
21.10.2019 Powitanie S. Dyrektor
W tym dniu w obecności naszych Mieszkanek, Pracowników i Sióstr miało miejsce uroczyste przywitanie S. Lauretty Bura, która od 01.09.2019r. pełni obowiązki Dyrektora naszego Domu Pomocy Społecznej. Dziewczęta wraz z P. Opiekunkami przygotowały na tę okazję krótki montaż słowny i specjalny taniec - Menuet. Siostrze Dyrektor życzymy wielu łask Bożych i światła Ducha Świętego na czas posługi w naszym Domu. Całość uroczystości zwieńczyła Dyskoteka dla naszych Podopiecznych połączona ze słodkim poczęstunkiem.
17.10.2019 Warsztaty integracyjne
Po raz kolejny w naszym Domu odbyły się warsztaty integracyjne, zorganizowane przez Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Tematem warsztatów były prace o tematyce jesiennej z wykorzystaniem różnych technik artystycznych. Po zakończonych warsztatach Młodzież wraz z Podopiecznymi udała się na wspólny jesienny spacer po naszym parku.
14.10.2019 Wyjazd do Goczałkowic i Pszczyny
Grupa III była na wyjeździe w goczałkowickich ogrodach. Zakątek ciszy, ogród japoński czy skandynawski to tylko niektóre z licznych atrakcji tego miejsca. Dla najmłodszych Podopiecznych dużą atrakcją był też plac zabaw oraz zwiedzana w drodze powrotnej pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Cały wyjazd zwieńczony został uroczystym obiadem i lodami.
08.10.2019 Poświęcenie Pomnika Matki Bożej
W tym dniu w obecności naszej Matki Generalnej oraz Sióstr z Zarządu miało miejsce uroczyste poświęcenie figury Matki Bożej w naszym parku. Po Mszy Św. koncelebrowanej przez Ks. Proboszcza i Ks. Wikarego naszej jedłownickiej parafii Siostry, Mieszkanki i zaproszeni Goście udali się przed nowy pomnik. Po krótkim montażu słownym poświęconym Matce Bożej przygotowanym przez nasze Podopieczne Ks. Proboszcz poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, na której dłoniach spoczał różaniec przywieziony specjalnie na tę okazję z pielgrzymki z Medjugorie.
30.09.2019 Pielgrzymka do Częstochowy
Jasna Góra była miejscem pielgrzymki Grupy I. Nasze Podopieczne uczestniczyły we Mszy św. i modlitwach w Jasnogórskim Sanktuarium. Po krótkim spacerze i zakupie pamiątek Podopieczne spożyły smaczny obiad i deser. Pełne wrażeń i duchowych przeżyć powróciły do domu.
26.09.2019. Korzystając z letniej aury mimo kalendarzowej jesieni nasze chętne Mieszkanki wraz z P. opiekunkami udały się do Centrum Handlowego Karuzela na smaczne lody.
Poza degustacją lodów nasze Podopieczne udały się również na spacer do parku, gdzie karmiły ptaki przy oczku wodnym. Była to świetna okazja do integracji ze społecznością otwartą i treningu umiejętności społecznych.
25.09.2019. Po raz kolejny w tym roku w naszym Domu gościliśmy aktorów z  Agencji Artystycznej Galan z Krakowa.
Tym razem nasze Mieszkanki miały  okazję wysłuchać wierszy Jana Brzechwy w znakomitej aktorskiej  interpretacji. Podopieczne entuzjastycznie i żywiołowo reagowały na  przedstawiane treści, a występ nagrodziły obfitymi brawami.
18.09.2019 Witaj szkoło
Nasze najmłodsze wychowanki uczęszczające do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim złożyły uroczyste ślubowanie pierwszoklasisty. Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez Wychowawców i uroczystej ceremonii ślubowania w obecności rodziców i zaproszonych gości, dzieci zaprosiły wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz rogi obfitości na dobry początek roku szkolnego.
 
19.08.2019  Pożegnanie Siostry Dyrektor Haliny Modelskiej
W naszym Domu odbyło się pożegnanie Siostry Haliny Modelskiej odwołanej z funkcji Dyrektora DPS a powołanej na stanowisko Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Podczas uroczystości pożegnania wystąpiły Mieszkanki w przedstawieniu pt. „Bliżej Boga”. Inscenizacja miała głębokie duchowe przesłanie. Swój występ przygotował też Personel DPS śpiewając piosenkę  i żegnając Siostrę Halinę dziękując Jej za pracę. Słowa podziękowania zostały skierowane też do Sióstr kończących posługę w DPS w Wodzisławiu Śl.: s. Eligii Bober, s. Ines Gabryś i s. Jolanty Peliksza. Głos zabrała także Siostra Dyrektor dziękując Pracownikom i Siostrom za 11 lat współpracy i tworzenia wspólnoty Domu Pomocy Społecznej. Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie w atmosferze życzliwości.
14. 08.2019 Dożynki Osób Niepełnosprawnych w Świerklanach
Mieszkanki wzięły udział w imprezie zorganizowanej dla Osób Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach. Była zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem i możliwość wylosowania nagród. Osoby Niepełnosprawne spotkały się z wielką życzliwością Organizatorów i uczestników imprezy.
Mieszkanki bardzo zadowolone wróciły do Domu.
7. 07.2019 Cyrk
Mieszkanki gr.II odwiedziły Cyrk KORONA w Wodzisławiu Śl. Obejrzały program akrobatyczny i podziwiały występy wytresowanych zwierząt. Podopieczne bardzo szczęśliwe wróciły do DPS.
 
4.07.2019 Wyjazd do restauracji i parku
W ramach nagrody za aktywne uczestnictwo w zajęciach proponowanych przez DPS został zorganizowany dla Mieszkanek wyjazd na obiad do karczmy w Turzy Śl. Następnie Podopieczne odwiedziły park w centrum miasta Wodzisławia Śl., gdzie karmiły ptaki przy oczku wodnym. Na koniec wszyscy udali się na smaczne lody
1.07.2019 Imieniny Siostry Dyrektor
Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji w wykonaniu Mieszkanek DPS. Podopieczne przygotowały montaż słowno-muzyczny a następnie wystąpiły w przedstawieniu pt. „Miłość”.  Również Panie z Personelu przygotowały niespodziankę w postaci piosenki. Następnie Siostra Dyrektor odebrała życzenia składane przez Mieszkanki i Personel.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Siostry Solenizantki, sprawowana przez Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Seniora Józefa Wojciecha. Do przygotowania liturgii włączyły się Panie z Personelu, Podopieczne i Siostry. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
13.06.2019 XVII Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
Jak co roku na obiektach Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy ul. Pszowskiej 92a (obok Zespołu Szkół Technicznych) w Wodzisławiu Śląskim odbyła się Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad tym wydarzeniem objął Polski Komitet Paraolimpijski. Uroczyste rozpoczęcie Olimpiady nastąpiło od przemarszu bieżnią z flagą olimpijską, wciągnięcia jej na maszt, odśpiewania hymnu narodowego i zapalenia olimpijskiego znicza. Następnie przywitano wszystkich zaproszonych gości: władze miasta i powiatu, uczestników zawodów oraz wolontariuszy, służby medyczne, straż pożarną i wielu innych. Uczestnicy zawodów (310 osób) przybyli z 27 różnych ośrodków. Zawodnicy startowali w różnorodnych konkurencjach sportowych, dopasowanych stopniem trudności do możliwości niepełnosprawnych zawodników. Ponadto na wszystkich czekał poczęstunek i wspólna zabawa z animatorami. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się w tym roku m.in. przejażdżki na motorach Harley Davidson, możliwość wjazdu na wysokość drabiną strażacką, animacje i bajkowe maskotki Teatru Wodzisławskiej Ulicy, gigantyczne bańki mydlane, pokazy taneczne, malowanie twarzy i koło fortuny.
Mieszkanki naszego Domu, przez kilka tygodni, wytrwale przygotowywały się do Olimpiady  trenując poszczególne konkurencje. Z zaangażowaniem startowały  w Olimpiadzie i z radością przywiozły do Domu puchary i medale. To wydarzenie sportowe na długo zapadnie w sercach i pamięci Mieszkanek.
10.06.2019 Spotkanie w Szkole Podstawowej w Bluszczowie
Nasze Mieszkanki zostały zaproszone do SP w Bluszczowie, gdzie miały możliwość obejrzenia przestawienia w wykonaniu uczniów oraz skorzystały z przygotowanego poczęstunku. W ramach rewanżu, Mieszkanki DPS wystąpiły ze swoim programem tanecznym „Menuet”. Spotkanie odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.
5.06.2019 Spotkanie integracyjne
Tego dnia  odbyło się spotkanie integracyjne Mieszkanek DPS z Gimnazjalistami zaprzyjaźnionymi z naszym Domem. Uczniowie zainicjowali zabawy, w których mogły wziąć udział zainteresowane Mieszkanki. Zajęcia prowadzone były w parku. Atrakcją spotkania było  grillowanie i spożywanie przygotowanych kiełbasek.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego