Aktualności - Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Wodzisławiu

Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

04.02.2020
Ewangelizacyjny Teatr Eden wystąpił w naszym Domu w przedstawieniu pt."Kto jest naszym bliźnim". Inscenizacja wszystkim się bardzo podobała a głębokie przesłanie ewangelizacyjne wszystkim zapadło w serca. Mieszkanki żywo brały udział w grze aktorów dialogując z nimi i śpiewając.
15.01.2020
Korzystając z ferii zimowych i trwającego jeszcze klimatu świątecznego Mieszkanki Grupy III wybrały się do Katowic-Panewnik do kościoła Ojców Franciszkanów by zobaczyć szopki. Po Mszy św. Podopieczne mogły zobaczyć szopkę, oraz wystawę mini szopek z różnych krajów. Największą atrakcją była jednak żywa szopka, w której przy żłóbku można było zobaczyć osiołka i alpaki. W drodze powrotnej nasze najmłodsze Mieszkanki mogły "zatopić "po szyję w kolorowych kulkach Fikolandi gdzie bardzo aktywnie spędziły całą godzinę. Na zakończenie wszyscy udali się na wspólny obiad do pobliskiej restauracji. Dziewczęta bardzo zadowolone wróciły do domu.
09.01.2020
Tego dnia nasze Mieszkanki miały okazję wziąć udział w zabawie tanecznej przygotowanej specjalnie dla nich w naszej świetlicy. Zabawy i tańce integracyjne połączone ze słodkim poczęstunkiem były świetną formą spędzania czasu wolnego i wzajemnej integracji.
06.01.2020
W święto Trzech Króli w naszych progach gościliśmy Przyjaciół i Darczyńców naszego Domu. Spotkanie zaczęło się w domowej kaplicy od wspólnego kolędowania przy żłóbku Bożej Dzieciny. Przedłużeniem tej świątecznej atmosfery były jasełka w wykonaniu naszych Mieszkanek przygotowanych przez Panią Renatę Pyszny. Całość spotkania dopełniła wspólna świąteczna kolacja spożywana w atmosferze życzliwości i radości.
28.12.2019
Tego dnia progi naszego domu, odwiedziła Grupa Muzyczno- Wokalna z Rybnika i okolic. Nasze Mieszkanki miały okazję wysłuchać tradycyjnych, polskich kolęd przy akompaniamencie instrumentów muzycznych i z towarzyszeniem śpiewu dwóch solistek. Po występie odbyło się wspólne kolędowanie i pamiątkowe zdjęcie.  
Wizyta duszpasterska - Kolęda 21.12.2019
W naszym Domu gościliśmy Kapłanów: Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka, Ks. Wikarego Mateusza Rzepkę, Ks. Seniora Józefa Wojciech oraz przebywającego gościnnie w naszej parafii Ks. Misjonarza Werbist. Po wspólnej modlitwie w kaplicy Kapłani udali sie do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu Mieszkanki DPS otrzymały błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki.
Spotkanie opłatkowe 20.12.2019
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były okazją do uroczystego spotkania opłatkowego. Spotkaniu tym uczestniczyli Pani Krystyna Kuczera - Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, Pani Irena Obiegły - Dyrektor PCPR w Wodzisławiu Śląskim oraz Personel DPS. Po przeczytaniu Słowa Bożego i zaśpiewaniu kolędy s. Dyrektor złożyła wszystkim zebranym uroczyste życzenia świąteczne i noworoczne. po połamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do świątecznego stołu. Spotkaniwe odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.  
Wyjazd do Bluszczowa 17.12.2019
Poraz kolejny nasze Mieszkanki miały możliwośc obejrzeć przedstawienie o tematyce świątecznej w wykonaniu społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Bluszczowie. Po występach artystycznych i warsztatach z rękodzieła na zakończenie przybył Gość specjalny Mikołaj, który obdarował nasze Podopieczne prezentami. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom, którzy przygotowali wspaniałe sopotkanie umozliwiające osobom upośledzonym umysłowo integrację ze środowiskiem i uwrażliwiające zdrowych uczniów na kwestie niepełnosprawności.  
Kiermasz świąteczny Katowice 13.12.2019
Poraz kolejny nasz Dom brał udział w kiermaszu rękodzieła Osób Niepełnosprawnych zorganizowany w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Nasze Podopieczne sprzedawały ozdoby świątecze wyprodukowane podczas prac terapii zajęciowej, prowadzonych pod kierunkiem Pani Renaty Pyszny i Pani Katarzyny Chwołka.  
Impreza Mikołajowa  06.12.2019
Przed nasz dom konnym zaprzęgiem przyjechał święty Mikołaj nasze Podopieczne na tego wyjątkowego gościa czekały z radością. Po entuzjastycznym powitaniu i pamiątkowych zdjęciach przy orginalnej bryczce Podopieczne zaprosiły Gościa na naszą świetlicę na której zaprezentowały Mikołajowi specjalny program słowno - muzyczny. Mikołaj osobiście wręczył prezenty każdej z naszych Mieszkanek.  
Zabawa andrzejkowa 29.11.2019
W tym dniu w atmosferze radości odbyła sie zabawa andrzejkowa. Mieszkanki chętnie wzieły udział w zabawie tanecznej i specjalnie przygotowanym na tą okazję poczęstunku.  
Dzień Osób Niepełnosprawnych 27.11.2019
Poraz kolejny w Pszowskim Domu Kultury odbyła się impreza z oazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu tym wzięła udział delegacja naszych Mieszkanek. Po okolicznościowych przemówieniach i wręczeniu wyróżnień osobom szczególnie zasłużonym na rzecz pomocy Osobom Niepełnosprawnym odbyła się zabawa taneczna i słodki poczęstunek.
06.11.2019 Warsztaty integracyjne
To już kolejne tej jesieni warsztaty integracyjne. Tym razem nasze Podopieczne odwiedziła Młodzież z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej. Dziewczęta razem z chętnymi Podopiecznymi wyklejały z plasteliny kolorowe jesienne pejzaże.
29.10.2019 Wyjazd do ZOO w Ostrawie
ZOO w Ostrawie to kolejne miejsce do, którego udały się mieszkanki Gr. II. Spotkanie z różnymi gatunkami flory i fauny było wielkim przeżyciem dla naszych podopiecznych. Oryginalne gatunki zwierząt i roślin na długo zapadną w pamięci naszych Podopiecznych. W drodze powrotnej Dziewczęta udały się na obiad i lody do Karczmy Pod Sandaczem w Turzy Śląskiej.
21.10.2019 Powitanie S. Dyrektor
W tym dniu w obecności naszych Mieszkanek, Pracowników i Sióstr miało miejsce uroczyste przywitanie S. Lauretty Bura, która od 01.09.2019r. pełni obowiązki Dyrektora naszego Domu Pomocy Społecznej. Dziewczęta wraz z P. Opiekunkami przygotowały na tę okazję krótki montaż słowny i specjalny taniec - Menuet. Siostrze Dyrektor życzymy wielu łask Bożych i światła Ducha Świętego na czas posługi w naszym Domu. Całość uroczystości zwieńczyła Dyskoteka dla naszych Podopiecznych połączona ze słodkim poczęstunkiem.
17.10.2019 Warsztaty integracyjne
Po raz kolejny w naszym Domu odbyły się warsztaty integracyjne, zorganizowane przez Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Tematem warsztatów były prace o tematyce jesiennej z wykorzystaniem różnych technik artystycznych. Po zakończonych warsztatach Młodzież wraz z Podopiecznymi udała się na wspólny jesienny spacer po naszym parku.
14.10.2019 Wyjazd do Goczałkowic i Pszczyny
Grupa III była na wyjeździe w goczałkowickich ogrodach. Zakątek ciszy, ogród japoński czy skandynawski to tylko niektóre z licznych atrakcji tego miejsca. Dla najmłodszych Podopiecznych dużą atrakcją był też plac zabaw oraz zwiedzana w drodze powrotnej pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Cały wyjazd zwieńczony został uroczystym obiadem i lodami.
08.10.2019 Poświęcenie Pomnika Matki Bożej
W tym dniu w obecności naszej Matki Generalnej oraz Sióstr z Zarządu miało miejsce uroczyste poświęcenie figury Matki Bożej w naszym parku. Po Mszy Św. koncelebrowanej przez Ks. Proboszcza i Ks. Wikarego naszej jedłownickiej parafii Siostry, Mieszkanki i zaproszeni Goście udali się przed nowy pomnik. Po krótkim montażu słownym poświęconym Matce Bożej przygotowanym przez nasze Podopieczne Ks. Proboszcz poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, na której dłoniach spoczał różaniec przywieziony specjalnie na tę okazję z pielgrzymki z Medjugorie.
30.09.2019 Pielgrzymka do Częstochowy
Jasna Góra była miejscem pielgrzymki Grupy I. Nasze Podopieczne uczestniczyły we Mszy św. i modlitwach w Jasnogórskim Sanktuarium. Po krótkim spacerze i zakupie pamiątek Podopieczne spożyły smaczny obiad i deser. Pełne wrażeń i duchowych przeżyć powróciły do domu.
26.09.2019. Korzystając z letniej aury mimo kalendarzowej jesieni nasze chętne Mieszkanki wraz z P. opiekunkami udały się do Centrum Handlowego Karuzela na smaczne lody.
Poza degustacją lodów nasze Podopieczne udały się również na spacer do parku, gdzie karmiły ptaki przy oczku wodnym. Była to świetna okazja do integracji ze społecznością otwartą i treningu umiejętności społecznych.
25.09.2019. Po raz kolejny w tym roku w naszym Domu gościliśmy aktorów z  Agencji Artystycznej Galan z Krakowa.
Tym razem nasze Mieszkanki miały  okazję wysłuchać wierszy Jana Brzechwy w znakomitej aktorskiej  interpretacji. Podopieczne entuzjastycznie i żywiołowo reagowały na  przedstawiane treści, a występ nagrodziły obfitymi brawami.
18.09.2019 Witaj szkoło
Nasze najmłodsze wychowanki uczęszczające do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim złożyły uroczyste ślubowanie pierwszoklasisty. Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez Wychowawców i uroczystej ceremonii ślubowania w obecności rodziców i zaproszonych gości, dzieci zaprosiły wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz rogi obfitości na dobry początek roku szkolnego.
 
19.08.2019  Pożegnanie Siostry Dyrektor Haliny Modelskiej
W naszym Domu odbyło się pożegnanie Siostry Haliny Modelskiej odwołanej z funkcji Dyrektora DPS a powołanej na stanowisko Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Podczas uroczystości pożegnania wystąpiły Mieszkanki w przedstawieniu pt. „Bliżej Boga”. Inscenizacja miała głębokie duchowe przesłanie. Swój występ przygotował też Personel DPS śpiewając piosenkę  i żegnając Siostrę Halinę dziękując Jej za pracę. Słowa podziękowania zostały skierowane też do Sióstr kończących posługę w DPS w Wodzisławiu Śl.: s. Eligii Bober, s. Ines Gabryś i s. Jolanty Peliksza. Głos zabrała także Siostra Dyrektor dziękując Pracownikom i Siostrom za 11 lat współpracy i tworzenia wspólnoty Domu Pomocy Społecznej. Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie w atmosferze życzliwości.
14. 08.2019 Dożynki Osób Niepełnosprawnych w Świerklanach
Mieszkanki wzięły udział w imprezie zorganizowanej dla Osób Niepełnosprawnych na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach. Była zabawa taneczna wraz z poczęstunkiem i możliwość wylosowania nagród. Osoby Niepełnosprawne spotkały się z wielką życzliwością Organizatorów i uczestników imprezy.
Mieszkanki bardzo zadowolone wróciły do Domu.
7. 07.2019 Cyrk
Mieszkanki gr.II odwiedziły Cyrk KORONA w Wodzisławiu Śl. Obejrzały program akrobatyczny i podziwiały występy wytresowanych zwierząt. Podopieczne bardzo szczęśliwe wróciły do DPS.
 
4.07.2019 Wyjazd do restauracji i parku
W ramach nagrody za aktywne uczestnictwo w zajęciach proponowanych przez DPS został zorganizowany dla Mieszkanek wyjazd na obiad do karczmy w Turzy Śl. Następnie Podopieczne odwiedziły park w centrum miasta Wodzisławia Śl., gdzie karmiły ptaki przy oczku wodnym. Na koniec wszyscy udali się na smaczne lody
1.07.2019 Imieniny Siostry Dyrektor
Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji w wykonaniu Mieszkanek DPS. Podopieczne przygotowały montaż słowno-muzyczny a następnie wystąpiły w przedstawieniu pt. „Miłość”.  Również Panie z Personelu przygotowały niespodziankę w postaci piosenki. Następnie Siostra Dyrektor odebrała życzenia składane przez Mieszkanki i Personel.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się Eucharystia w intencji Siostry Solenizantki, sprawowana przez Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Seniora Józefa Wojciecha. Do przygotowania liturgii włączyły się Panie z Personelu, Podopieczne i Siostry. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
13.06.2019 XVII Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych
Jak co roku na obiektach Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy ul. Pszowskiej 92a (obok Zespołu Szkół Technicznych) w Wodzisławiu Śląskim odbyła się Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad tym wydarzeniem objął Polski Komitet Paraolimpijski. Uroczyste rozpoczęcie Olimpiady nastąpiło od przemarszu bieżnią z flagą olimpijską, wciągnięcia jej na maszt, odśpiewania hymnu narodowego i zapalenia olimpijskiego znicza. Następnie przywitano wszystkich zaproszonych gości: władze miasta i powiatu, uczestników zawodów oraz wolontariuszy, służby medyczne, straż pożarną i wielu innych. Uczestnicy zawodów (310 osób) przybyli z 27 różnych ośrodków. Zawodnicy startowali w różnorodnych konkurencjach sportowych, dopasowanych stopniem trudności do możliwości niepełnosprawnych zawodników. Ponadto na wszystkich czekał poczęstunek i wspólna zabawa z animatorami. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się w tym roku m.in. przejażdżki na motorach Harley Davidson, możliwość wjazdu na wysokość drabiną strażacką, animacje i bajkowe maskotki Teatru Wodzisławskiej Ulicy, gigantyczne bańki mydlane, pokazy taneczne, malowanie twarzy i koło fortuny.
Mieszkanki naszego Domu, przez kilka tygodni, wytrwale przygotowywały się do Olimpiady  trenując poszczególne konkurencje. Z zaangażowaniem startowały  w Olimpiadzie i z radością przywiozły do Domu puchary i medale. To wydarzenie sportowe na długo zapadnie w sercach i pamięci Mieszkanek.
10.06.2019 Spotkanie w Szkole Podstawowej w Bluszczowie
Nasze Mieszkanki zostały zaproszone do SP w Bluszczowie, gdzie miały możliwość obejrzenia przestawienia w wykonaniu uczniów oraz skorzystały z przygotowanego poczęstunku. W ramach rewanżu, Mieszkanki DPS wystąpiły ze swoim programem tanecznym „Menuet”. Spotkanie odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.
5.06.2019 Spotkanie integracyjne
Tego dnia  odbyło się spotkanie integracyjne Mieszkanek DPS z Gimnazjalistami zaprzyjaźnionymi z naszym Domem. Uczniowie zainicjowali zabawy, w których mogły wziąć udział zainteresowane Mieszkanki. Zajęcia prowadzone były w parku. Atrakcją spotkania było  grillowanie i spożywanie przygotowanych kiełbasek.
2 czerwiec 2019  Obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka
Do naszego DPS zostały zaproszone Rodziny naszych Mieszkanek, a szczególnie Mamy, dla których zostały przygotowane niespodzianki. Goście mogli obejrzeć występy Podopiecznych w trzech odsłonach. Były to: montaż słowno-muzyczny, taniec MENUET oraz skecz pt. „Przyszła baba do lekarza”. Licznie zgromadzonym Gościom bardzo podobały się występy, które nagrodzili brawami. Mieszkanki wręczyły swoim bliskim kwiaty zrobione własnoręcznie, specjalnie na tą okazję. Spotkanie było kontynuowane podczas przygotowanego poczęstunku po którym Goście i Mieszkanki wyszli do parku otaczającego nasz Dom.
31 maj 2019  Zakończenie nabożeństw majowych
W miesiącu maju nasze Mieszkanki gromadziły się w domowej kaplicy na nabożeństwach ku czci Matki Najświętszej. Śpiewały litanię loretańską oraz czynnie włączały się do prowadzonych katechez. Odrabiały zadania domowe polegające na kolorowaniu obrazków związanych z tematyką podejmowaną podczas nabożeństw. Na zakończenie otrzymały obrazki Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
23 maj 2019 V Przegląd Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Katowicach
Przegląd został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury „Koszutka” Filia „Dąb” w Katowicach. Nasze Mieszkanki wystąpiły pod nazwą „Dziewczyny jak Maliny”.  Przedstawiły taniec MENUET i zdobyły II miejsce w kategorii „Zespoły taneczne”.
22 maj 2019 Koncert integracyjny MOST w Radlinie
Koncert został rozpoczęty występem naszych Mieszkanek, które zatańczyły „Menuet”. Publiczność nagrodziła Artystki gromkimi brawami. Oprócz występów, była okazja do wspólnej zabawy. Organizatorzy przygotowali liczne konkursy i zabawy integracyjne. Uczestnicy zostali poczęstowani posiłkiem i otrzymali upominki i słodycze.
18 maj 2019 Wycieczka do Zamku Książ w Wałbrzychu
Cztery Mieszkanki naszego Domu, wraz z siostrami opiekunkami wzięły udział w autokarowej wycieczce do Wałbrzycha i Krzeszowa zorganizowanej przez Parafię pw. Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim. Mieszkanki zwiedziły wspaniały obiekt jakim jest Zamek Książ -  największy dolnośląski zamek o majestatycznej budowli, zróżnicowany architektonicznie w bajkowym położeniu w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również pocysterski kościół w Krzyszowie, w którym mieści się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
13 maj 2019 Spotkanie integracyjne
Wolontariusze z zaprzyjaźnionego gimnazjum z Wodzisławia Śl. wraz z naszymi Mieszkankami przygotowywali zaproszenia na imprezę z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, która będzie miała miejsce w naszym DPS. Zaproszenia zostały rozesłane do rodzin naszych Podopiecznych.
11 maj 2019  XII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych w Pszowie.
Podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych, nasze Mieszkanki wystąpiły w kategorii: „Grupy integracyjne” i zdobyły wyróżnienie za taniec MENUET. Obejrzały również występy innych zespołów i włączyły się do wspólnej zabawy.
1 maj 2019  Wyjście do kawiarni
Nasze Mieszkanki, oraz opiekunki i wolontariusze udali się pieszo do kawiarni na lody. Było dużo radości podczas spożywania smakołyków. To również okazja do integracji ze społecznością lokalną i trening umiejętności społecznych.
30 kwiecień 2019 Koncert finałowy KAPELI DOBREJ WOLI
W Domu Pomocy Społecznej im, Papieża Jana Pawła II w Gorzycach odbył się koncert finałowy Kapeli Dobrej Woli. W imprezie wzięły udział nasze Mieszkanki z siostrą opiekunką Jolantą Peliksza. Uczestnicy wysłuchali koncertu Kapeli i włączyli się do wspólnego śpiewania i zabawy oraz skorzystali z poczęstunku.
11.04.2019 Historia o talentach
Ewangelizacyjny Teatr EDEN z Wieliczki wystąpił w naszym Domu w przedstawieniu pt. „Historia o talentach”. Mieszkanki żywo brały udział w grze aktorów dialogując z nimi, tańcząc i śpiewając. Inscenizacja wszystkim bardzo podobała się a głębokie przesłania ewangelizacyjne głęboko zapadły w serca.
20.04.2019 Poświęcenie pokarmów
W naszym Domu poświęcenia pokarmów dokonał Ks. Proboszcz Eugeniusz Króliczek. Mieszkanki włączyły się w przygotowanie stołu, na którym znalazły się produkty spożywcze, odpowiednio udekorowane i przyozdobione.
25.04.2019 Teatr GALAN z Krakowa
Aktorzy z Agencji Artystycznej GALAN z Krakowa wystąpili w naszym DPS w inscenizacji pt. „ Mówimy NIE wszystkiemu co złe!”. Wychowanki odpowiednio reagowały na zadawane pytania, radośnie i gromko odpowiadały na uwagi aktorów. Mieszkanki wykazały się dobrocią serca i wiedziały jakich postaw należy unikać a jakie trzeba stosować. Przedstawienie było bardzo wychowawcze a przy tym ciekawe i angażujące publiczność.
26.04.2019 Misterium
Nasze Mieszkanki wystąpiły w Misterium opowiadającym o życiu Pana Jezusa. Kanwą przedstawienia była historia trzech drzew, które rosły i miały swoje marzenia. W końcu marzenia te spełniły się, gdy jedno z drzew zostało przerobione na żłóbek, w którym Maryja położyła Dzieciątko, drugie stało się łodzią, którą płynął Jezus , a trzecie – krzyżem na którym umarł Syn Boży. Na koniec radość Zmartwychwstania została wyrażona w gromkim śpiewie. Inscenizacja została przygotowana pod kierunkiem p. Renaty Pyszny i p. Katarzyny Chwołka. Publiczność, składająca się z Mieszkanek DPS,  Sióstr i Personelu, oraz zaproszonych Gości, nagrodziła  aktorki zasłużonymi brawami. Siostra Dyrektor Zuzanna Modlelska, po wygłoszonym podziękowaniu, poczęstowała wszystkich słodyczami.
7.03.2019 „Ukryte bogactwo”
Artyści z Teatru EDEN z Wieliczki przedstawili inscenizację pt. „Ukryte bogactwo”. Mieszkanki naszego DPS aktywie włączały się w grę aktorów. Bardzo przeżywały losy bohaterów i chętnie opowiadały o swoich przeżyciach podczas oglądania inscenizacji.
04.03.2019 Zabawa karnawałowa
W naszym Domu odbyła się zabawa karnawałowa, na którą nasze Mieszkanki zaprosiły zaprzyjaźnioną Młodzież gimnazjalną z Wodzisławia Śl. Wspólna zabawa sprzyjała integracji, umocniła znajomości i dała radość przebywania razem.
28.02.2019 Zabawa w Olzie
W Domu Kultury w Olzie odbyła się zabawa karnawałowa, w której udział wzięły także Mieszkanki naszego DPS. Podopieczne bawiły się wraz z Pensjonariuszami DPS z Gorzyc. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na smaczny obiad, po którym nastąpiła dalsza część zabawy. Były dedykacje muzyczne i piosenki „na życzenie”. Impreza ta odbywa się co roku w DK w Olzie. Mieszkanki bardzo chętnie biorą w niej udział.
25 – 28. 02.2019 Wyjazd do Szczawnicy
Podopieczne Gr. I uczestniczyły w wyjeździe do Szczawnicy. Pogoda była piękna, sprzyjająca wycieczkom i spacerom po okolicy. Piękno przyrody  na Białej Wodzie zachwyciło Mieszkanki, które  spacerowały także po szczawnickiej promenadzie i deptaku prowadzącym do granicy państwa. Szum Dunajca i otaczające pienińskie góry sprzyjały wyciszeniu i refleksji.  Podopieczne pełne wrażeń wróciły do Domu.
05.02.2019 Zabawa karnawałowa w hotelu AMADEUS
Nasze Mieszkanki zostały zaproszone na zabawę do hotelu AMADEUS. Zaproszenie skierowane zostało przez Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl.
Mieszkanki zwróciły uwagę na elegancki wystrój wnętrza, dobrą muzykę i skorzystały z poczęstunku.
31.01.2019 Bal maskowy
W naszym Domu zorganizowana została zabawa karnawałowa. Mieszkanki założyły maski, które wykonały z pomocą młodzieży gimnazjalnej podczas warsztatów integracyjnych.
24.01.2019 Opowieść wigilijna
Aktorzy z Teatru EDEN z Wieliczki wystąpili w naszym Domu w przedstawieniu pt. „Opowieść wigilijna”. Głębokie przesłanie i gra aktorów bardzo spodobały się Mieszkankom, które dialogowały z artystami i aktywnie włączały się w inscenizację.
23.01.2019 Warsztaty integracyjne
Po raz kolejny Uczniowie z 3Gimnazjium w Wodzisławiu Śląskim zorganizowali dla naszych Mieszkanek warsztaty integracyjne. Tym razem wspólnie tworzyli maski karnawałowe. Było dużo zabawy i wspólnego spędzania czasu. Mieszkanki wyrażały pragnienie ponownego spotkania z Gimnazjalistami i tworzenia prac artystycznych.
10.01.2019 Zabawa integracyjna
Młodzież z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl. bawiła się z naszymi Mieszkankami podczas zabawy tanecznej zorganizowanej w naszym DPS.
22.01.2019 Spotkanie integracyjne w Szkole Podstawowej w Bluszczowie
Szkoła Podstawowa w Bluszczowie zaprosiła nasze Mieszkanki na spotkanie integracyjne. Podopieczne DPS udały się do Bluszczowa, gdzie obejrzały wspaniałe występy Uczniów tejże szkoły. Bardzo podobało się przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami” oraz inscenizacja o Dorotce zdążającej na spotkanie ze Świętą Rodziną. Były też występy taneczno – wokalne. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty i otwartość na integrację z osobami niepełnosprawnymi. Na koniec Mieszkanki zostały zaproszone do stołu, gdzie przygotowano słodkości i napoje. Organizatorzy wręczyli także naszym Podopiecznym słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom, którzy przygotowali wspaniałe spotkanie  umożliwiające osobom upośledzonym umysłowo integrację ze środowiskiem i uwrażliwiające zdrowych uczniów na kwestię niepełnosprawności.
27.12.2018 Spotkanie kolędowe
Na spotkanie kolędowe zostali zaproszeni Przyjaciele naszego Domu. Na początek obejrzeli „Jasełka” w wykonaniu naszych Mieszkanek. Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Renaty Pyszny i p. Katarzyny Chwołka. Inscenizacja miała charakter „teatru cieni”. Następnie aktorzy w strojach jasełkowych zaprowadzili  zaproszonych  Gości oraz Siostry do kaplicy, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie przy żłóbku. Po zakończeniu śpiewu kolęd, S. Dyrektor Zuzanna Modelska zaprosiła wszystkich do stołu na uroczysty posiłek. Na zakończenie czekała jeszcze jedna niespodzianka. Nasze Mieszkanki przedstawiły inscenizację pt. „Kopciuszek po Śląsku”. Spotkanie odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.
Święta Bożego Narodzenia
Mieszkanki DPS uczestniczyły w uroczystej Wigilii a najbardziej wytrwałe wzięły udział w Mszy Św. o północy (Pasterce). Kolejne, świąteczne dni spędziły przy śpiewie kolęd i radosnym  byciu razem. Opiekunowie wraz z Podopiecznymi zadbali o świąteczny wystój pomieszczeń, by jak najprzyjemniej spędzić czas Bożego Narodzenia. Pod choinkami znalazły się prezenty, na które czekały zwłaszcza najmłodsze Mieszkanki. Nie zabrakło także modlitwy w intencji Rodzin, Przyjaciół i Dobroczyńców. Wszystkich ogarniamy pamięcią modlitewną przy żłóbku Bożej Dzieciny.
22.12.2019 Wizyta duszpasterska – „Kolęda”
W naszym Domu gościliśmy Kapłanów: Ks. Proboszcza Eugeniusza Króliczka i Ks. Wikarego Bogusława Noworytę. Najpierw wszyscy spotkali się w kaplicy na wspólnej modlitwie. Następnie przy śpiewie kolęd Kapłani udali się do poszczególnych pomieszczeń naszego Domu. Mieszkanki DPS  otrzymały błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki.
18.12.2018 Spotkanie opłatkowe w naszym Domu
Na spotkaniu opłatkowym zgromadzili się zaproszeni Goście, Personel DPS i Siostry pracujące w naszym Domu. Świętowanie rozpoczęło się od złożenia życzeń i połamania się opłatkiem.  Słowa pełne serdeczności skierowały do zebranych: p. Krystyna Kuczera – Członek Zarządu  Powiatu Wodzisławskiego, p. Irena Obiegły - Dyrektor PCPR w Wodzisławiu Śl. oraz S. Zuzanna Modelska - Dyrektor DPS. Świętowanie przy stole odbyło się w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.
11 grudzień 2018 Warsztaty integracyjne
W naszym Domu odbyło się spotkanie integracyjne naszych Mieszkanek z Młodzieżą z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl. uczestnicy wykonywali prace świąteczne, które przyozdobiły nasz DPS. Wspólne zaangażowanie w wykonywane prace były okazją do wzajemnej integracji. Dla Młodzieży to ważne doświadczenie spotkania z osobami niepełnosprawnymi i ich potrzebami.
6 grudzień 2018 Impreza Mikołajkowa
Do naszego Domu przybył długo oczekiwany Gość: Święty Mikołaj. Na Jego powitanie Mieszkanki przygotowały inscenizację słowno-muzyczną. Aniołki towarzyszyły Mikołajowi i pomagały przy wręczaniu prezentów. Na świetlicy DPS odbyło się główne spotkanie z Mikołajem. Następnie Święty Mikołaj udał się do Mieszkanek pozostających w swoich  pokojach. Święty pochylał się nad łóżkami i każdej Podopiecznej wręczył prezenty. Emocje były bardzo duże. Radość z otrzymanych prezentów nie miała granic.
5 grudzień 2018 Inscenizacja świąteczna
Aktorzy z Krakowa wystąpili dla naszych Mieszkanek w świetlicy  DPS. Podczas przedstawienia artyści dialogowali z Mieszkankami i zachęcali do wspólnej zabawy. Były śpiewy i okrzyki oraz oklaski. Naszym Podopiecznym bardzo podobał się występ.
3 grudzień 2018 Kiermasz świąteczny w Katowicach
Nasz Dom Pomocy Społecznej uczestniczył w kiermaszu rękodzieła Osób Niepełnosprawnych zorganizowany  w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Pod opieką opiekunów Mieszkanki sprzedawały ozdoby świąteczne wyprodukowane podczas prac terapii zajęciowej pod kierunkiem p. Renaty Pyszny i p. Katarzyny Chwołka.
29 listopad 2018 Dzień Osób Niepełnosprawnych
W Domu Kultury w Pszowie odbyła się impreza z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych. Delegacja z naszego DPS skorzystała z zaproszenia i wzięła udział w tym wydarzeniu. Były występy różnych zespołów i przemówienia, w tym podziękowania Osobom Załużnym w działalności na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nasze Mieszkanki skorzystały z poczęstunku i   zabawy tanecznej. Pełne wrażeń i obdarowane upominkami wróciły do Domu.
26 listopad 2018 Zabawa andrzejkowa
W naszym Domu została zorganizowana zabawa taneczna. Mieszkanki bawiły się, tańczyły i korzystały z poczęstunku składającego się ze słodyczy i napojów.
10 listopad 2018 Koncert
Nasze Mieszkanki wzięły udział w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca VLADISLAVIA  pt. „Miejmy nadzieję”. Koncert miał miejsce w Domu Kultury w Wodzisławiu Śląskim. Występ składał się z pieśni patriotycznych.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego